نکته های طراحی سایت

جمعه, 29 مرداد 1395 ساعت 13:33

مهمترین نکات انتخاب دامنه

امروزه با گسترش روز افزون سایت ها، انتخاب یک نام مناسب برای وب سایت اهمیت ویژه ای دارد. یک نام خوب برای وب سایت باعث تبلیغ و افزایش بازدید سایت  از راه های مختلف مانند جستجو در موتورهای جستجوگر و تبلیغ زبانی وب سایت می شود . یک نام و دامنه خوب باعث افزایش اعتماد بازدید کننده و در نتیجه باعث افزایش بازدهی سایت می شود . نام سایت شما پسر زبان ها می افتد . راه موفقیت شما را در دنیای مجازی هموار می کند و حال با خیال راحت به کارهای دیگر و تقویت وب سایت خود می پردازید . شما با انتخاب یک نام صحیح ، پایه های وب سایت خود را محکم می کنید و این گام نخست را هرچه استوارتر برمی دارید .

در باره اهمیت دامین نکات بسیاری است ما به طور مختصر در مورد یک دامین خوب یا چگونگی انتخاب یک دامین مناسب بحث می کنیم .

۱- دامنه کوتاه :

کم بودن حروف یک دامنه از چند لحاظ مورد توجه است . دامنه کوتاه بیاد ماندنی هستند و خود باعث تبلیغ زبانی وب سایت شما می شود و تایپ سریع و کاهش سوء استفاده های احتمالی از دامین را در بر دارند . نکته اخر اینکه که موتور های جستجوگر به دامین های کوچک بیشتر بها می دهند .

▪ مثال : www.mazidesign.ir خیلی بهتراز دامین www.maziwebsitedesign.ir است.

۲- دامنه تک کلمه ای :

بهترین دامنه از یک کلمه با معنا تشکیل شده است. اما پیدا کردن چنین دامنه هایی دشوار است چون به سرعت رزرو می شوند (مخصوصا .com) این مسئله در دامین های .ir کمتر است .

▪ مثال : www.best.com

۳- دامنه معنا داشته باشد :

انتخاب دامنه با معنا از سه نظر خوب است : یک به یاد ماندنی است ، دو فعالیت شما را معرفی می کند و سوم موتورهای جستجوگر بیشتر به آنها بها می دهند.

▪ مثال : www.mazidesign.ir

۴- دامنه مرتبط با فعالیت :

بهتر است دامین شما با نام شرکت یا فعالیت شما مربوط باشد . در این صورت هم در موتور های جستجو و هم در نگاه اول معرف فعالیت وب سایت خواهد بود و با تایپ مستقیم آن به نام شما ختم می شود .

۵- پسوند دامنه :

پسوند دامین از لحاظ نوع سایت و از لحاظ اعتبار دامین مهم است . دامنه های .com به علت پر طرفدار بودن ، از اعتبار بیشتری برخوردار هستند چون بیانگر این هستند که این دامنه با سابقه تر است و ثبت کننده آن زودتر به ثبت آن اقدام نموده است . در کشور های مختلف بعد از پسوند های معروف .com .net .org پسوند کشور شان از جایگاه بالایی برخوردار است . در کشور ما .ir پسوند ملی است و از دو لحاظ اهمیت دارد یک : دامین های جالب رزرو نشده در آن بیشتر است دوم : احتمال حک دامین و از دست رفتن دامین در آن کمتر است . بهتر است برای سایت های ملی و داخلی از دامنه .ir و برای امور بین المللی از دامنه های .com .net .org استفاده شود .

پسوند .com معتبر ترین و پر طرفدارترین پسوند دنیا محسوب شده و از نظر میزان ثبت ، فروش و قیمت گذاری از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

▪ مثال : www.free.com پسوند.com و www.free.ir پسوند .ir

نکته : هرپسوند معمولا مخفف کلمه یا معرف کشوری است به عنوان مثال چند پسوند معروف چنین هستند .

.com مخفف Commercial به معنای تجاری است . سایتهایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش ، معرفی محصولات ، خدمات و مانند آن مربوط می باشند ، از این پسوند استفاده می کنند . اگرچه امروزه بسیاری از سایتهای همه منظوره نیز از نوع .com تعریف می شوند.

.net مخفف Network این نوع دامنه معمولاْ توسط شبکه ها (مثل شبکه های اطلاع رسانی، شبکه های اینترنتی و موارد مشابه )که غالباْ فعالیت غیر تجاری (نه در همه موارد) دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

Org. مخفف Organizations این دامنه معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

.ir مخف iran معرف نام کشورمان ایران است و پسوند ملّی است .

۶- دامنه بین المللی :

باتوجه به اینکه وب سایت ها هر روز گسترش پیدا می کنند ، معمولا نام های منطقه ای و خاص مناطق محدود از جایگاه کمتری نسبت به دامین های کلی و جهانی برخوردار هستند و بهتر است دامین لاتین انتخاب شده و از نام های فینگلیش حتی المقدور استفاده نشود چون برای کاربران کشورهای دیگر و موتورهای جستجوگر مفهومی ندارد .

▪ مثال : www.tehranketab.com که بهتر است چنین باشد www.tehranbook.com

۷- دامنه بدون تشابه :

بهتر است دامنه هایی را ثبت نماییم که مشابه سازی نشوند. برای این منظور دامنه تک کلمه ای بهترین گزینه است .

▪ مثال : www.sitegraphic.com مشابه www.site-graphic.com یا www.sitegraphics.com

۸- املا و تایپ آسان:

تعداد زیادی از اسامی دامنه هایی که به طور شفاهی گفته می شوند به درستی نوشته نمی شوند . اغلب مردم از املای انگلیسی خوبی بر خوردار نیستند پس بهتر است از کلمات با املای آسان استفاده شود . این مسئله در مراجعات بعدی به سایت شما و تبلیغات دهان به دهان خیلی موثر است و رقابت رقبای سود جو را کاهش می دهد

▪ مثال : دامنه www.tehrangate.com دامنه های مشابه www.tehrangaet.comیا www.tehrangait.com باوجود اینکه این دامنه طولانی نیست و از دارای معنی خوبی است ولی بیشتر کاربران این آدرس را به صورت صحیح تایپ نکرده و به سایت های سود جو دیگر می روند .

۹- تلفظ دامنه :

تلفظ زیبای دامین باعث می شود مردم نام سایت شما را بهتر به یاد داشته باشند و خرید و فروش این دامین ها نیز بیشتر انجام می گیرد . ممکن است یک دامین زیبا از عدد هم تشکیل شود ولی علت انتخاب آن تلفظ زیبای آن است .

▪ مثال : دامنه www.۴book.com

۱۰-خط فاصله بین کلمات :

وقتی سخن ازخط فاصله به میان می آید اعتبار دامین به یکباره کم می شود ، چون چنین دامین هایی معمولا آزاد هستند و بیشتر برای سوء استفاده از تشابه اسمی با سایت های معتبر استفاده می شوند. وجز در موارد خیلی خاص توصیه نمی شود.

▪ مثال : www.boy-book.com که بهتر است به شکل www.boybook.com باشد .

چون شما هنگام آدرس دادن همیشه باید متذکر شوید که بین iran و book خط فاصله است .

۱۱- عدد و حروف بین دامین :

بهتر است در دامنه از عداد استفاده نشود . استفاده از اعداد اعتبار دامنه را کاهش داده و احتمال سوء استفاده با دامنه های مشابه را افزایش می دهد . اعداد بیشتر به عنوان جایگزین کلمات مشابه استفاده می شود که باعث کوتاهی دامین و زیبایی استیل دامین می شود .

پس غیر از موارد خاص بهتر است از اعداد چشم پوشی کنیم .

▪ مثال : www.tehran۴u.com ، مخفف شده دامین www.tehranforyou.com است .

در مثال فوق علیرغم اینکه دامین از استیل زیبایی در نوشتن بر خوردار شده اما همیشه در بیان شفاهی ، باید ذکر کرد که for عدد ۴ است و you حرف u که این خود مسئله بزرگیست و باعث کاهش کیفیت دامین می شود .

۱۲- ترکیب حروف و کلمات به صورت صحیح :

دامنه هایی که از ترکیب دو یا چند کلمه با معنا تشکیل می شود باید از نظر دستور زبان به صورت صحیح در کنار یکدیگر قرار گیرند و بغیر از مواردی خاص که از دو ترکیب کلمه خاص باشد توصیه نمی شود .

نکته : در بعضی از دامنه ها از s استفاده می شود . می دانیم که حرف s در آخر کلمات نشانگر جمع است ولی در بعضی اوقات در دامنه ها به شکل صحیح استفاده نمی شود .

www.links.com نمونه ای از استفاده صحیح از s جمع است و www.tehrans.com نمونه ای از استفاده نابجا از s جمع است .

▪ مثال : www.historyiran.com که صحیح آن www.iranhistory.com است .

البته ممکن است همه این موارد در یک دامنه اجرا نشود ولی هرچقدر از موارد ذکر شده بیشتر استفاده شود دامنه ایدآل تر است .

تماس با ما

تلفن تماس : 09351027371
 
ایمیل : info@mazidesign.ir
 
تلگرام : @mazidesign
logo-samandehi